دومین هم اندیشی تاریخ ورزش ایران


به نام خداوندگار

و به آفریدگاری و هنرمندی

و به رادی و پهلوانی و خردورزی
 
 
 
 
اکنون در دوره ای از تاریخ بشریت زندگی می کنیم که نه تنها تاریخ ساز که تاریخ نگاریم و امروز  در این همایش گرد هم آمده ایم تا بخشی از کتاب تاریخ را رقم و ورق زنیم. امروز از پهلوانی و جوانمردی و فتوت و مروت سخن می‌رانیم.از پهلوانی گیلگمش بین النهرینی و پهلوانی رستم دستان سیستانی و مردانگی پوریای ولی و جوانمردی جهان پهلوانی چون  تختی که تختگاهش بر بلندای آسمان باد می گوییم.


هدف از برگزاری چنین هم اندیشی هایی  دستیابی به چگونگی زیستن و چرایی آداب و آیین های مردمان در دوره های گوناگون در درارنای زندگی بشری است. در گزارشی کلی از روند شکل گیری و اقدامات انجام شده توسط گروه های علمی و اجرایی این هم اندیشی از آغاز تا بدین جا باید گفت که:

خرسندیم که توانستیم توجه اساتید و پژوهشگران را علاوه بر رشته تربیت بدنی در رشته های گوناگون  مانند :تاریخ و فرهنگ ، باستان شناسی، ادبیات و هنر ،جامعه شناسی و مردم شناسی ،زبان شناسی ، دین و فلسفه را که بنا بر محور آیین های پهلوانی و جوانمردی و فتوت که مبانی سخنرانی ها و پوستر های این هم اندیشی را تشکیل می دهند جلب نماییم و نقش و جایگاه عظیم ورزش و ارزش های اخلاقی در فرهنگ ایرانی- اسلامی را  در حد توان در همه ی حیطه ها مورد بررسی قرار دهیم.


پس از اعلام فراخوان حدود ٥٧ مقاله به دبیرخانه ارسال شد . در کل  ٩٩ % چکیده مقالات ارائه شده بر اساس محورهای همایش بود. همچنین حضور اعضای هیات علمی و دانشجویان در ارائه مقاله در  این هم اندیشی درخور توجه است.


شایان ذکر است که این هم اندیشی به صورت چهار نشست برگزار می گردد که نشست سوم اختصاص به جهان پهلوان تختی دارد که با نام " با یاران تختی" و ذکر خاطراتی از وی از زبان یاران و دوستداران او خواهد بود. در کنار هم اندیشی رو نمایی از تندیس جهان پهلوان تختی، نمایشگاه عکس هایی از جهان پهلوان تختی ونمایشگاه کتاب های ورزشی برگزار خواهد شد.

امید می رود برگزاری این دومین  هم اندیشی تاریخ ورزش  در گستره فرهنگی ایران زمین گامی بلند در راستای  شناخت بیشتر ریشه ها ی تاریخی و علمی تر شدن ورزش کشور  باشد. 

                                               

 ای خدا قطره ای دانش که بخشیدی ز پیش

  متصل گردان به دریاهای خویش  مولاناهایده صیرفی( دکتری تخصصی فرهنگ و زبان های باستانی)

دبیر دومین هم اندیشی تاریخ ورزش ایران

ما را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارتباط با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ، موزه ملی ورزش،المپیک،پارالمپیک
کدپستی :1995614336
نمابر : 26203374 
تلفن :26203396-021
  16- 021-27615314 
ایمیل : museum@olympic.ir

پیوندها

پیوندها
پیوندها
 پیوندها   پیوندها
بانک آرشیو دیجیتال کمیته ملی المپیک
پیوندها