NPC کمیته ملی پارالمپیک  

تاریخچه تاسیس کمیته ملی پارالمپیک (Natoinal Paralympic committee )

 

تاریخچه تاسیس کمیته ملی پارالمپیک

 

 

کمیته ملی پارالمپیک جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 1379/11/17 با هدف توسعه ورزش جانبازان و معلولین تاسیس گردید.

همه کشورهای جهان که عضو کمیته بین المللی پارالمپیک (IPC=) هستند می بایست که برخوردار از کمیته ملی پارالمپیک باشند.

در حال حاضر 144 کشور دارای کمیته ملی پارالمپیک (NPC=) بوده و عضو IPC می باشند.

معلولیت هایی که میتوانند در ورزش جانبازان و معلولین به فعالیت بپردازند عبارتند از :

1) قطع عضو ها

  2) ضایعات نخاعی 

     3)   فلج مغزی ها (CP)

4) نابینایان      

  5) کم توانان ذهنی

  6) پولیو(فلج اطفال)

یک از اهداف این کمیته توجه به توسعه و افزایش تعداد ورزشکاران با رویکرد ایجاد ورزش همگانی در میان کودکان ، نوجوانان و جوانان دختر و پسر معلول می باشد که این برنامه نهایتا بر همگانی نمودن ورزش پارالمپیک در گروه هدف با ایجاد بستر و توسعه ورزش قهرمانی که از دیگر اهداف مهم کمیته ملی پارالمپیک در آینده محسوب می شود منتج گردید.

کمیسیون ورزش های همگانی در تاریخ  1381/11/30  تشکیل گردید.

یکی از برنامه های سالیانه این کمیسیون برگزاری مراسم بزرگداشت روز ملی پارالمپیک در هر سال است که از آن زمان تا کنون اجرا گردیده است.

نکته مهم و قابل تامل در این طرح در این عرصه های بین المللی ورزش پارالمپیک،ابتکاری و جدید بودن موضوع مطروحه در سطح جهان می باشد که با اعلام از سوی کمیته ملی پارالمپیک به دبیر کل وقت کمیته بین المللی پارالمپیک در سال 1381 طرح فوق رسما به عنوان یک ایده جدید توسعه ای مطرح و مورد توجه و استقبال فراوان واقع گردید به نحوی که هم اکنون به اشکال گوناگون به اجرای آن در جهان پرداخته می شود.

از سوی دیگر این طرح علاوه بر تاثیرات عمیق در گروه هدف یعنی ورزشکاران ،موجب ارتقا سطح آگاهی مربیان و خصوصا والدین ورزشکاران نسبت به اهمیت و نقش ورزش در زندگی این عزیزان گردید.

این مجموعه شامل 2 فدراسیون جانبازان و معلولین و نابینایان و کم بینایان می باشد که فدراسیون جانبازان 15 رشته ورزشی را شامل می شود که عبارتند از :

اسکی ، بسکتبال با ویلچر ، بوچیا ، تنیس روی میز ، تنیس با ویلچر ، تیر و کمان ، تیراندازی ، شنا ، دو و میدانی ، وزنه برداری ، والیبال نشسته ، فوتبال هفت نفره  ، کوهنوردی ، باستانی و دوچرخه سواری 

همچنین فدراسیون نابینایان و کم بینایان 8 رشته ورزشی را شامل می شود که عبارتند از :

جودو ، گولبال ، دو و میدانی ، شنا ، دوچرخه سواری ، فوتبال پنج نفره ، شطرنج و وزنه برداری نابینایان


شایان ذکر است که رشته های ورزشی که در مسابقات پارالمپیک که هر چهار سال یکبار برگزار میگردد عبارتند از :

تیر و کمان ، دو ومیدانی ، بوچیا ، دوچرخه سواری ، اسب سواری ، فوتبال هفت نفره ، فوتبال پنج نفره ، گلبال ، جودو ، وزنه برداری ، قایقرانی (بادبانی) ، قایقرانی (پارویی) ، تیراندازی ، شنا ، تنیس روی میز ، والیبال نشسته ، بسکتبال با ویلچر ، شمشیر بازی با ویلچر ، راگبی با ویلچر ، تنیس با ویلچر .


در سال 1377 با توجه به اساسنامه و اعلام رسمی IPC مبنی بر لزوم تاسیس کمیته ملی پارالمپیک در ایران از آقای دکتر رابرت استیدوارد با ریاست وقت مجلس شورای اسلامی آقای ناطق نوری و از سوی دیگر مشاهده فعالیت های گسترده ورزش معلولین در کشور با تاسیس کمیته ملی پارالمپیک موافقت به عمل آمد.

به دنبال تایید فوق و با تهیه اساسنامه کمیته ملی پارالمپیک (NPC) این کمیته رسما مورد تایی کمیته ملی المپیک (NOC) کشور واقع و اولین مجمع عمومی آن درتاریخ  1379/11/17  برگزار گردید که اعضای هیئت رئیسه و اجرایی آن به ریاست محمود خسروی وفا به مدت چهار سال انتخاب گردیدند.

فعالیت این کمیته پس از خرید و بازسازی یک دستگاه ساختمان در مورخ  1380/03/23 همزمان با ایام میلاد با سعادت حضرت رسول (ص) رسما آغاز و ساختمان آن مورد بهره برداری قرار گرفت.

کمیته ملی پارالمپیک (NPC) به منزله موسسه ای غیر تجاری ، غیرانتفاعی وابسته به کمیته ملی المپیک  می باشد.این کمیته تنها سازمانی است که سرپرستی ، اداره و هماهنگی امور مربوط به شرکت قهرمانان جانباز و معلول ایرانی را در بازی های تابستانی و زمستانی پارالمپیک ، منطقه ای ، بین المللی که کمیته بین المللی پارالمپیک تدارک می بیند و یا حمایت می کند بر عهده دارد.

قهرمانان جانباز و معلول به همه ی قهرمانانی اطلاق می شود که قطع عضو ، قطع نخاع ، فلج مغزی ، نابینا و کم توانان ذهنی هستند در طبقه بندی پزشکی فدراسیون های جهانی قرار می گیرند.

کمیته ملی پارالمپیک دارای شخصیت حقوقی بوده و با توجه به قانون فهرست نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی مصوب سال 1373 نهاد عمومی غیر دولتی است.

 

ما را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارتباط با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ، موزه ملی ورزش،المپیک،پارالمپیک
کدپستی :1995614336
نمابر : 26203374 
تلفن :26203396-021
  16- 021-27615314 
ایمیل : museum@olympic.ir

پیوندها

پیوندها
پیوندها
 پیوندها   پیوندها
بانک آرشیو دیجیتال کمیته ملی المپیک
پیوندها