بازی های آسیایی 1958 توکیو، ژاپن

بازی های آسیایی 1958 توکیو، ژاپن

                       بازی های آسیایی 1958 توکیو، ژاپن                        
 زمان برگزاری

24 مه تا اول ژوئن 1958
 تعداد کشورهای شرکت کننده

20

(افغانستان، اسرائیل، اندونزی،  ایران،  برمه، پاکستان، تایلند، تایوان، ژاپن، سنگاپور، سیلان، فیلیپین،کامبوج، جمهوری‌کره،نپال،هندوستان،هنگ‌کنگ‌وویتنام)

 تعداد رشته های ورزشی 114 ورزش
تعداد ورزشکاران 1851 ورزشکار ( 1730 مرد،121 زن)
                             ایران در بازی های آسیایی 1958 توکیو، ژاپن                                 
تعداد ورزشکاران 81 نفر
تعداد همراهان 41 نفر
تعداد رشته های ورزشی

2 + 13 ورزش

(بسکتبال، تنیس، تنیس روی میز، تیراندازی، دوچرخه‌سواری، دوومیدانی،  شنا، فوتبال، کشتی، مشت‌زنی، والیبال، وزنه‌برداری و هاکی)

   تعداد مدال های کسب شده 33 مدال : طلا (7)  ـ  نقره (14)  ـ  برنز (12)
 جدول رده بندی بازی های المپیک ملبورن بر اساس رنگ مدال : چهارم با 7 مدال طلا

                        بر اساس تعداد مدال : رتبه سوم با 33مدال

در مراسم گشایش بازیها پرچم ایران را محمود نامجو حمل کرد.

                                      مدال آوران آسیایی 1958 توکیو                                         
1  نشان طلا _ محمود خلیق‌رضوی (دوومیدانی ـ 1500 متر)
 نشان طلا _ امامعلی حبیبی (کشتی‌آزاد ـ 73 کیلو)
 نشان طلا _ غلامرضا تختی (کشتی‌آزاد ـ 87 کیلو)
4   نشان طلا _  عباس زندی (کشتی‌آزاد ـ 87 به بالا)
5  نشان طلا _ جلال‌غفارزاده منصور (وزنه‌برداری ـ 5/82 کیلو)
6  نشان طلا _ دکترمحمدحسن رهنوردی(وزنه‌برداری ـ 90کیلو)
7  نشان طلا _ فیروز پژهان (وزنه‌برداری ـ 90 به بالا)
8  نشان نقره _ محمود خلیق‌رضوی (دوومیدانی ـ 800 متر)
9  نشان نقره _ کورکر(وازیک)غازاریان(مشت‌زنی ـ 5/63 کیلو)
10   نشان نقره _ سورن پیرجانیان (مشت‌زنی ـ 67 کیلو)
11  نشان نقره _ امیرقاسم یاورکندی(یاوری)(مشت‌زنی ـ 71 کیلو)
12   نشان نقره _ جعفرگل‌طلب(دوچرخه‌سواری ـ1000 مترسرعت)
13  نشان نقره _ جعفرگل‌طلب(دوچرخه‌سواری ـ1کیلومترتایم تریل)
14   نشان نقره _ اسماعیل علم‌خواه (وزنه‌برداری ـ 52 کیلو)
15   نشان نقره _ محمود نامجو (وزنه‌برداری ـ 56کیلو)
16   نشان نقره _ علی‌صفا سنبلی (وزنه‌برداری ـ 60 کیلو)
17   نشان نقره _ ابراهیم پیروی‌‌رضاکلاهی(وزنه‌برداری ـ 75 کیلو)
18   نشان نقره _ خلیل رعیت‌پناه (کشتی‌آزاد ـ 52 کیلو)
19   نشان نقره _ توفیق،  جهانبخت (کشتی‌آزاد ـ 70 کیلو)
20   نشان نقره _ نبی‌اله سروری (کشتی‌آزاد ـ 78  کیلو)
21  نشان برنز _ علی باغبانباشی (دوومیدانی ـ 1500 متر)
22  نشان برنز _ عزرائیل ایلخانوف (مشت‌زنی ـ مگس‌وزن) 
23   نشان برنز _ لئون خاچاطوریان یگانگی (مشت‌زنی ـ میان‌وزن)
24   نشان برنز _ اکبریغموریان‌خوجینی(مشت‌زنی ـ سبک‌نیم‌وزن)
25  نشان برنز _ منوچهر فصیحی (شنا ـ شیرجه‌ازتخته)
26   نشان برنز _  حسن اعظمی (شنا ـ شیرجه‌ازسکو)
27   نشان برنز _ هنریک تمرز (وزنه‌برداری ـ 5/67 کیلو)
28   نشان برنز _ غلامحسین زندی (کشتی‌آزاد ـ 57 کیلو)
29
 نشان برنز _ ناصر گیوه‌چی (کشتی‌آزاد ـ 63 کیلو)
                                       اسامی ورزشکاران شرکت کننده                                         
 1  آفتاندلیان، ژرژ (تنیس)
 40  راستی، جعفر (دو و میدانی)
2  ارغوانی، داوود (فوتبال)
41  رحمانی، روح‌الله (دو و میدانی)
 اشتری، محمد اسماعیل (والیبال) 42   رعیت‌پناه، خلیل (کشتی آزاد)
اعظمی، حسن (شنا، شیرجه)  43  رهنوردی، دکتر محمدحسن (وزنه برداری)  
5  افشار علوی نژاد ارومی، نادر (فوتبال) 44   زنداسا، داریوش (دو و میدانی)
 امیر احمدی، خسرو (والیبال) 45  زند (زندی)، عباس (کشتی آزاد)
7  امیر اصفی، منصور (فوتبال) 46  زند (زندی)، غلامحسین (کشتی آزاد)
8  امیری، حسینعلی (والیبال) 47  زندی، کریم (دو و میدانی)
 9   ایلخانوف، عزرائیل (مشت زنی) 48  سروری، نبی (کشتی آزاد)
10   باغبانباشی، علی (دو و میدانی) 49  سنبلی، علی صفا (وزنه برداری) 
11  بزرگ‌زاده، هوشنگ (تنیس روی میز) 50  شریف‌زاده بوشهری، محمد (والیبال)
12  برومند، امیر مسعود (فوتبال) 51  عراقی رهنی، امیر (فوتبال)
13  برومند، موسی (شنا) 52  عرفانی‌فر (عرفان)، ایرج (فوتبال)
14  بهشتی، جواد (فوتبال) 53  علم‌خواه، اسماعیل (وزنه برداری) 
15  بیاتی اسلام، محمد (فوتبال) 54  علی‌ اکبرزاده خویی، صادق (مشت زنی)
16  بیاتی اسلام، محمود (فوتبال) 55  علیها، حسنعلی (تیراندازی)
17
 بیت خدا، سیروس (ادموند)_(تنیس روی میز) 56  عمادی آشتیانی، منصور (شنا)
18 پاک اندام، حسن (مشت زنی) 57  فارابی‌شه‌عادل، نجم‌الدین‌رضا (دو و میدانی)
19  پژهان، فیروز (وزنه برداری) 58  فرخی، سیاوش (والیبال)
20  پیرجانیان، سورون (مشت زنی) 59  فصیحی، منوچهر (شنا، شیرجه) 
21 پیروی‌رضاکلاهی، محمد‌ابراهیم (وزنه برداری) 60  قلی‌زاده، انور (عارف) _ (فوتبال)
22  پورهاشمی، کمال (والیبال) 61  غازاریان، کورکر (مشت زنی)
23  تختی، غلامرضا (کشتی) 62  کرلر، حمید (تنیس روی میز)
24  تمرز، هنریک (وزنه برداری) 63  غفارزاده منصور، میرجلال (وزنه برداری)
25  جاسم‌زاده رنجبر، عنیه (تنیس) 64  کمال، عبدالمنعم (والیبال) 
26  جدیکار، بیوک (فوتبال) 65  کمانی، ضیاء (دو و میدانی)
27  جعفرزاده، علی (فوتبال) 66  کواچار (کوچار)، کاراپت (مشت زنی)
28  جوهانس، هنری (تنیس) 67  کوزه‌کنانی، پرویز (فوتبال)
29

 جهانبخت، توفیق (کشتی آزاد)

68  گل‌طلب، جعفر  (دوچرخه سواری)
30  حاتمی، ایرج (فوتبال) 69  گیوه‌چی، ناصر (کشتی آزاد)
31  حاج مختار، ناصر (فوتبال) 70  مبصر، غلامحسین (تیراندازی)
32  حاج نصراله، محسن (فوتبال) 71  محمدی، شعبان (والیبال)
33  حبیبی گودرزی، امام علی (کشتی آزاد) 72  مهان‌پور، عبدالله (تیراندازی)
34  حیدری، داوود (فوتبال) 73  نامجوی، محمود (وزنه برداری)
35  خاچاطوریان یگانگی، لئون (مشت زنی) 74  نامدارخان، جعفر (فوتبال)
36  خان بابا تهرانی، عباس (والیبال) 75  یاور‌کندی، قاسم (امیر یاوری) _ (مشت زنی)
37  خلیق رضوی، محمود (دو و میدانی) 76  یسائیان، ارشام (تنیس)
38  خوجینی یغموریان، اکبر (مشت زنی) 77  یوسف زاده، توفیق (شنا)
39  دهداریان، پرویز (فوتبال) 78  
 
                                     اسامی هیات سرپرستی و همراهان                                      
  1 سرتیپ دکتر عباس ایزدپناه (رئیس هیئت اعزامی)
2 سرهنگ پرویز خسروانی (معاون سرپرستی هیئت)
3 خانم عزت پیرنیا (فرمانفرمائیان) (رئیس شورای ورزشی بانوان _ سرپرست ورزشکاران زن)
4 احمد روح‌الایمان (دبیرکل کمیته ملی المپیک)
5 عبدالمجید بختیار بختیاریها (عضو AGF و رئیس فدراسیون وزنه‌برداری)
 6  عبداله نادری (عضو AGF)
7 منوچهر قراگوزلو (رئیس فدراسیون دوومیدانی)
8  محمدعلی اسد بهادر (رئیس فدراسیون دوچرخه‌سواری)
9  محمود حاجبی (رئیس فدراسیون تنیس‌روی‌میز)
10  نصرت‌اله شاهمیر (رئیس فدراسیون شنا)
11  فتح‌اله امیرعلائی (رئیس فدراسیون مشت‌زنی)
12  حسین مبشر (رئیس فدراسیون فوتبال)
13  امیرعباس امین (رئیس فدراسیون والیبال)
14  اتاشه نزد کمیته ملی المپیک: هوشنگ انصاری
15   بانو ماه خورشید به مرد (پارینه) (سرپرست اردوی ورزشکاران زن)
16  سرهنگ دکتر میرافضلی (نایب رئیس فدراسیون پزشکی ـ ورزشی)
17   علی اصغر پیروی (سرپرست دوومیدانی)
18   محمود مدیر امانی (سرپرست مشت‌زنی)
19   غفور البا (سرپرست تنیس‌روی‌میز)
20   حسین صدقیانی (سرپرست و مربی تیم فوتبال)
21   سرهنگ دوم حسینقلی بیات (سرپرست و مربی تیراندازی)
22   سیدعلی الهی (سرپرست و مربی تیم شنا)
23   امیر بهنام (سرپرست و مربی تنیس)
24  دکتر علی زاهدی (پزشک)
25  حبیب‌اله بلور (مربی کشتی) 
26    امیر امیرحمیدی (مربی کشتی و داور)
27   داوود نصیری و مرتضی پورفرزیب (مربی وزنه‌برداری)
28   مرتضی پورفرزیب (مربی وزنه‌برداری)
29
 پطرس نظر بگیان (مربی مشت‌زنی)
30
 فریدون شریف‌زاده (مربی والیبال)
31  جعفر گل‌بابائی (مربی دوومیدانی)
32   یعقوب لطیفی،  (داور کشتی)
33   رحمت‌اله غفوریان (داور کشتی)
34  محمد حسین رهنوردی (داور وزنه‌برداری)
35   ایرج بلاری (داور وزنه‌برداری)
36

 تیمسار سپهبد امان اله جهانبانی (نایب رئیس کمیته ملی المپیک)

37   دکتر علی کنی (عضو هیئت اجرائی کمیته ملی المپیک)
38   سرهنگ محمدحسین جهانبانی (رئیس ورزش ارتش)
39   کاظم رهبری (از تربیت بدنی وزارت فرهنگ)
40  سورن ملکیان (مترجم)
41  میرابوالقاسم فارسی (عکاس)

آرشیو عکس های بازی های آسیایی 1958 توکیو، ژاپن

ما را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارتباط با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ، موزه ملی ورزش،المپیک،پارالمپیک
کدپستی :1995614336
نمابر : 26203374 
تلفن :26203396-021
  16- 021-27615314 
ایمیل : museum@olympic.ir

پیوندها

پیوندها
پیوندها
 پیوندها   پیوندها

پیوندها