بازیهای المپیک 1976 مونترال_بیست و یکمین دوره بازیهای المپیک نوین

بازی های المپیک 1976 مونترال

                                بازیهای المپیک 1976 مونترال                           

 زمان برگزاری 17 ژوئیه تا اول اوت 
 تعداد کشورهای شرکت کننده     92 کشور 
 تعداد رشته های ورزشی     198 رشته 
 تعداد ورزشکاران     6043 ورزشکار 
                                 ایران در بازی های المپیک 1976 مونترال                                  
 تعداد ورزشکاران    84 نفر ( 80 مرد  و 4 زن ) 
 تعداد همراهان  45 نفر 
 تعداد رشته های ورزشی 

 9 رشته

(مشت زنی، تیراندازی، دوچرخه سواری، دو و میدانی ، شمشیر بازی ،فوتبال ، کشتی ، واتر پلو و وزنه برداری)

 تعداد مدال های کسب شده    2 (یک نقره ، یک برنز) 
 سایر امتیازات یک رتبه چهارم، یک رتبه پنجم  و دو رتبه ششم    
 جدول رده بندی بازی های المپیک مونترال بر اساس رنگ مدال : سی و دوم 

            بر اساس تعداد مدال : سی و دوم 

در مراسم افتتاح بازی‌ها پرچم ایران توسط فیلابی قهرمان سنگین وزن کشتی حمل شد.

                                           مدال آوران المپیک مونترال                                          
1  منصور برزگر (کشتی آزاد) -نقره
4  محمد نصیری سرشت (وزنه برداری) - برنز
                                      اسامی ورزشکاران شرکت کننده                                          
 1  آریا‌ن‌فر( فرد)، حسن                             43  شیرانی، مراد علی 
2 آذر حزین، محمد                                   44  عبداللهی، نصرالله
3  اچاک، مریم  45  عبدالمحمدیان، فیروز
  اساطوریان، سرکیس  46  عزیزی، علیرضا
  اسکندر پور، احمد 47  علیجانیان مومر، محمدعلی
6  فیلابی، مسلم اسکندر   48  علیزاده گلدکشی، جعفر
 اسکندریان،  اندرانیک  49  عطار اشرفی، مهدی
8  اکبری جاوید، احمد  50  غیاثی ،تیمور 
 الماسی، ژیلا 51  فتاح قره لو، حبیب الله
10   بادپا ، پرویز  52  فتحی  ، عبدالحمید
11   بحری خمامی، علی  53  فرح وش فشندی، محسن
12  بداغی ،حسین  54  فیروز پور کرمانی ،غلامرضا
13 برزگر ، منصور  55  قائدی بارده، بهزاد
14  بشیری،  سعید  56 قاسم پور، ابراهیم 
15  بهمنی، پرویز 57  قزوینی، هوشنگ
16 پاشاپور علمداری، اسماعیل 58  قصاب کاسب ،غلامرضا
17 پاشاپور علمداری، علی اصغر 59  قلیچ خانی ،پرویز
18  پرچمی عراقی، محمد 60  کارگر نژاد، هوشنگ
19  پروین، علی  61  کربلائی سلیمانی، علیرضا
20  پیدایش ، احمد 62  کلاهی، هاشم
21 توکلی ،بهرام  63  کوهی، غلامحسین 
22 توکلی ،جهانگیر 64  مبارکی زاده، مسعود
23  جعفری تبریزی ،کامیل 65  مجد پور، عبدالرضا
24  جهانی، غفور  66  محبان، گیتی
25  حجازی، ناصر  67  محبی، محمد حسن
26  حسام، سلمان 68  محمدی‌آقا چلوئی،محمدعلی
27 حقگشا ،خسرو  69  مشتاقی، مرتضی (بهرام)
28 خدایاری باویل، اصغر 70  مظلومی، غلامحسین
29 خدر، رمضان  71  ملکی، داوود
30 خورشیدی، علیرضا 72  منتظرالظهور، هوشنگ
31  دستگردی، ایرج 73  موحدی، داریوش 
32  دهخدا ، فضل الله 74  میرفخرائی، سهام الدین
33 ربی، حسین 75  ناصری، فیض الله
34 رشید محمدزاده، خلیل 76  نایب آقا ،حسن
35 رشیدی، منصور  77  نسیم ناصری ،حسین
36 روحی  ،سبحان 78  نصیری سرشت ،محمد
37 روشن، حسن 79  نظری، حسن
38 ذوالفقاری نسب، بیژن 80  نوائی، محمد رضا
39   سوخته سرائی ، رضا 81  نورائی، ناصر
40 شفائی، مهوش 82  نیکنام، حسین
41 شکوری دلشاد، محمود 83  والی، علی 
42 شنجانی، حیدر   84   یاقوتی، احمد
                                   اسامی هیات سرپرستی و همراهان                                       
 1  سپهبد علی حجت کاشانی (رئیس هیئت اعزامی)
2  علی اصغر پیروی (دبیر کل کمیته ملی المپیک ایران)  
3  مهدی رشید پور (سرپرست ورزشکاران در دهکده المپیک)
4  اسماعیل کدخدازاده (مسئول امور کمیته المپیک در مونترال)
5 فرشید حجت کاشانی (وابسته نزد کمیته تشکیلاتی بازیها)
6  دکتر تقی زرکش (پزشک)
7 دکتر فضل الله نیکخواه (پزشک)
8  دکتر محسن صادقی (پزشک موظف – وزنه برداری)
9  سیف عصار (معاون سرپرست ورزشکاران)
10  حسین صدقیانی (سرپرست تیم فوتبال)
11  مهدی هویت دوست (سرپرست تیم مشت زنی )
12  سیمون پطروسیان (سرپرست تیم دوچرخه سواری)
13  خانم مهرانگیز شفیعی (سرپرست تیم شمشیربازی (بانوان) )
14 بیژن زرنگار (سرپرست تیم شمشیر بازی (آقایان) ) 
15  نصرت الله ممتحن (سرپرست تیم تیراندازی)
16 مرتضی پور فرزیب (سرپرست تیم وزنه برداری )
17 محمد علی صنعتکاران (سرپرست تیم کشتی و سرمربی)
18 پروفسور برنو ویشمن (مربی دو و میدانی (آلمانی)‌) 
19 کلودیو کوستا (مربی دوچرخه سواری (ایتالیایی) ) 
20  صادق علی اکبرزاده (مربی مشت‌زنی ) 
21 یوری بیشکوف (مربی شمشیر بازی(شوروی) )
22 آناتولی تولیاکوف (مربی شمشیربازی (شوروی)) 
23 حشمت الله مهاجرانی  (مربی فوتبال ) 
24  اصغر شرفی (کمک مربی فوتبال)
25  منصور گروسی (مربی واترپلو)
26 خسرو امینی (داور شنا – واتر پلو)
27  تقی عسگری (داور شنا)
28  منوچهر برومند (مربی وزنه برداری)
29  رضا استکی (کمک مربی وزنه برداری)
30  علی میرزائی _کرمانشاهی (داور وزنه برداری)
31  شاهپور ظلی (داور وزنه برداری)
32  ابراهیم جواد پور (کمک مربی کشتی آزاد)
33  حسین ابراهیمیان (مربی کشتی فرنگی)
34  امیر امیر حمیدی (رئیس تشک در کشتی)
35  منصور رئیسی (داور کشتی)
36  عباس نمازیان (داور کشتی)
37  ابراهیم نیک سرشت (داور کشتی)
38 علیرضا رزقی (مسئول امور جدول مسابقه های کشتی)
39  پطرس نظربیگیان (عضو هیئت رسیدگی مشت زنی)
40  کاراپت کوچار (داور بوکس)
41  دکتر عبادالله بصیر آستارائی  (داور شمشیر بازی)
42  شاهپور زرنگار (داور شمشیربازی)
43  بیژن زرنگار  (داور شمشیربازی)
44  جعفر نامدارخان _ نامدار (داور فوتبال (فیفا))
45   قاسم فارسی (عکاس)

                              بهترین نتیجۀ تیم ملی کشتی ایران در  المپیک                              
کشتی آزاد

  سبحان روحی در 48 کیلوگرم پس از 4 مسابقه حذف شد. در 52 کیلوگرم، حبیب فتاحی پس از سه دیدار از دور مسابقات حذف شد. در 57 کیلوگرم، رمضان خدر پس از انجام 5 کشتی از دور مسابقات کنار رفت. در 62 کیلوگرم، محسن فره وشی پس از انجام 5 مسابقه نتوانست راه به جایی ببرد. در 68 کیلوگرم، محمد رضا نوایی پس از 4 کشتی از دور مسابقات حذف شد. در 74 کیلوگرم منصور برزگر پس از شکست دادن حریف روسی خود به نام آشور علی، به دور دوم راه یافت و کشتی گیر بلغاری، پآوولف را ابا امتیاز برد. در سومین دیدار خود، سبایوتولی از ایتالیا را ضربه فنی کرد. در دور چهارم نیز حریف فنلاندی به نام اورماگ را ضربه فنی کرد. در دیدار پنجم، کشتی گیر آلمان شرقی به نام همپل را با امتیاز برتر ضربه فنی کرد. در کشتی بعدی، برزگر، حریف خود ژدژیک را با امتیاز شکست داد و به دیدار نهایی رفت. او در کشتی فینال با وجود شایستگی های فنی نتوانست در مقابل داته حریف ژاپنی خود، کاری از پیش برد و کشتی را با ضربل فنی به حریف واگذار کرد. منصور برزگر تنها کشتی گیر تیم ملی در این دوره از بازی ها بود که توانست به مدال نقره دست یابد. در 82 کیلوگرم، محمد حسن محبی با انجام دو کشتی پس از شکست، از دور مسابقات حذف شد. در 90 کیلوگرم، علیرضا سلیمانی پس از انجام سه کشتی از مسابقات کنار رفتع. در 100 کیلوگرم، رضا سوخته سرایی کاری از پیش نبرد و پس از انجام سه کشتی، از دور رقابت ها حذف شد.

 وزنه برداری  تیم ملی کشورمان با 7 شرکت کننده به نام های محمد نصیری، داود ملکی، فضل الله دهخدا، فضل الله ناصری، مهدی عطار اشرفی، علی والی و هوشنگ کارگر نژاد حضور یافت. محمد نصیری در 52 کیلوگرم به مدال برنز رسید. فضل الله دهخدا در وزن 56 کیلوگرم هشتم شد.داوود ملکی در وزن 60 کیلوگرم توانست به مقام ششم برسد. در وزن 75 کیلوگرم مهدی عطار اشرفی در جای سیزدهم قرار گرفت. در سنگین وزن، دو شرکت کننده داشتیم که هوشنگ کارگر نزاد در رده هفدهم قرار گرفت. علی والی، وزنه بردار لایق کشورمان نیز در حرکت یک ضرب نتوانست وزنۀ 5/192 کیلوگرم را بلند کند و با سه بار خطا از ادامۀ مسابقه بازماند.
  کشتی فرنگی  خلیل رشید محمدزاده در وزن 48 کیلوگرم پس از سه دوره کشتی گرفتن از جدول مسابقات حذف شد. در وزن 52 کیلوگرم، محمدعلی شیرانی، کشتی گیر خوب کشورمان پس از انجام چهار دیدار از ادامۀ راه بازماند. در وزن 62 کیلوگرم، غلامرضا قصاب پس از انجام سه کشتی از دور مسابقات حذف گردید. در وزن 68 کیلوگرم، جمع علیزاده پس از انجام سه کشتی از جدول مسابقات حذف شد. در وزن 82 کیلوگرم، هوشنگ منتظر الظهر پس از دو کشتی از ادامۀ راه باز ماند. در وزن 90 کیلوگرم، هاشمی کلاهی پس از انجام سه کشتی از جدول حذف شد. در 100 کیلوگرم، بهرام مشتاقی پس از دو باخت پی درپی از دور مسابقات کنار رفت.
 دو و میدانی   در دو و میدانی، چهار شرکت کننده ایرانی عبارت بودند از : تیمور غیاثی، سلمان حسام، ایوب بوداغی و حسین ربی. در پرش ارتفاع، تیمور غیاثی نتوانست بیشتر از 10/2 متر بپرد. در پرتاب دیسک، سلمان حسام توانست 40/52 متر پرتاب کند و حذف شد. در 100 متر و 200 متر، ایوب بوداغی حضور داشت که در دور مقدماتی حذف شد. در 5000 متر و 10.000 متر، حسین ربی مانند سایر شرکت کنندگان ایرانی دو و میدانی کاری از پیش نبرد و حذف شد.
واترپلو   در واترپلو تیم ملی به عنوان نمایندۀ آسیا پس از قهرمانی در بازیهای آسیایی 1974 تهران انتخاب شد و در المپیک مونترال حضور یافت. تیم ملی واترپلو در گروه الف با تیم های یوگسلاوی، ایتالیا و کوبا قرار گرفت، اما در هر سه مسابقه شکست خورد و در مقابل 39 گل خورده، تنها 4 گل وارده در وازل حریفان کرد. در رده بندی، مقام آخر یعنی دوادزهم را به دست آورد.
مشت زنی   در مشت زنی با هفت شرکت کننده در وزن های 48 کیلوگرم، 54 کیلوگرم، 60 کیلوگرم، 67 کیلوگرم، 71 کیلوگرم، 81 کیلوگرم حضور یافتند که تمامی مشت زنان کشورمان از راهیابی به دوره های بالاتر بازماندند و در رده بندی این اوزان جایی نداشتند
دوچرخه سواری  دوچرخه سواران ما در رشته های یک کیلومتر تایم تریل ، 100 کیلومتر تایم تریل و انفرادی جاده شرکت کردند. در رشتۀ یک کیلومتر تایم تریل در مکان 25 قرار گرفتند. در 100 کیلومتر تایم تریل تیم ما در ردۀ 24 جدول قرار گرفت و در انفرادی جاده، از ادامۀ مسابقه صرف نظر کردند و حذف شدند.
 تیراندازی

چهار شرکت کنندۀ مرد کاری از پیش نبردند و در رده های اول تا ششم جا نگرفتند. در شمشیربازی، در فلورۀ دختران با 4 شرکت کننده در همان مراحل اول حذف شدیم. در قسمت فلوره مردان با دو پیروزی و پنج شکست در ردۀ سی و هشتم قرار گرفتیم. در فلورۀ گروهی، سه شرکت کننده به نام های احمد اکبری، اصغر پاشاپور و حسین نیکنام توانستند تا مقام دهم رده بندی صعود کنند. در این رشته، تیم های آلمان غربی، ایتالیا و فرانسه به مدالهای طلا و نقره و برنز دست یافتند. در اپه انفرادی، سرژیک آسادوریان با مبارزه های خوب خود توانست در بین 68 شرکت کننده در مکان چهاردهم رده بندی قرار گیرد. 

در اپه گروهی، تیم میلی کشورمان متشکل از آسادوریان، ایرج دستگردی و اسفندریار زرنگار توانست در مکان سیزدهم رده بندی قرار گیرد.در سابر انفرادیف شرکت کنندگان ایرانی به نام های احمد اسکندپور، حمید فتحی و اسماعیل پاشاپور کاری از پیش نبردند و با یک پیروزی و یک شکست به کار خود پایان دادند.

 فوتبال

تیم ملی با دو شکست از تیم لهستان (2-3) و تیم ملی شوروی (1-2) و بدون کسب امتیاز لازم، موفق به صعود از گروه خود نشد
                                               نتایج برتر و بهترین ها                                           

بهترین نتایج انفرادی را افراد زیر در بازی های المپیک هلسینکی به دست آوردند:

 1 نیکلای آندریانف ژیمناست شوروی توانست  7 مدال (4 طلا، 2 نقره، 1 برنز) کسب کند.
 2

کوملیا اندر (Komelia Ender) شناگر آلمان شرقی توانست 5 مدال (4 طلا، 1 نقره) به دست آورد.

 3

شناگری از آمریکا به نام جان نابر (John Naber) توانست 5 مدال (4 طلا، 1 نقره) دریافت کند.

 4
نادیا کومانچی ژیمناست معروف رومانیایی 5 مدال (3 طلا، 1 نقره، 1 برنز) کسب کرد.
 5 میتسو تسوکاهارا ژاپنی 5 مدال (2 طلا، 1 نقره، 2 برنز) از رشتۀ ژیمناستیک دریافت کرد
 6 نلی کیم از کشور شوروی توانست 5 مدال (1 طلا، 4 نقره) در رشتۀ ژیمناستیک تصاحب کند
 7 جیمز مونتگومری شناگر آمریکایی 4 مدال (3 طلا، 1 برنز) به دست آورد
 8 اولریک ریچتر شناگر آلمان شرقی توانست 3 مدال طلا را از آن خود سازد
 9  شرلی باباشوف از امریکا در رشتۀ شنا توانست 5 مدال (1 طلا، 4 نقره) تصاحب کند
10 آندریا پولاک از آلمان غربی در رشته شنا 4 مدال (2 طلا، 2 نقره) به دست آورد
11 لودمیلا توریشکوا از شوروی در رشتۀ ژیمناستیک توانست 4 مدال (1 طلا، 2 نقره، 1 برنز) به دست آورد 

                                   جوان ترین و مسن ترین مدال آوران                                     
 1 جوان ترین مرد ورزشکاری که مدال دریافت کرد، لودویک وبر 16 ساله از چک واسلواکی بود. او در رشتۀ قایقرانی پارویی مدال گرفت
 2 جوان ترین زن ورزشکاری که مدال نصیب او شد، روبین کورسیگ لیا با 13 سال سن در رشتۀ شنا از کشور کانادا بود
 3 جوان ترین مردی که مدال طلا دریافت کرد، براین گودل با 17 سال سن از کانادا در رشتۀ شنا بود
 4 جوان ترین زن ورزشکاری که مدال طلا گرفت، نادیا کومانچی ژیمناست معروف رومانیایی بود که در سن 14 سالگی به مقام قهرمانی المپیک رسید
 5  مسن ترین مرد ورزشکاری که مدال دریافت کرد، سوارکار 61 سالۀ استرالیایی به نام بیل روی کرافت بود.
 6 مسن ترین زن ورزشکاری که مدال گرفت، ادیت مستر سوارکار 43 سالۀ امریکایی بود
 7  مسن ترین مردی که مدال طلا گرفت، سوارکار 46 سالۀ آلمان غربی به نام هاری بولدت بود.

آرشیو عکس های المپیک 1976 مونترال​

ما را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارتباط با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ، موزه ملی ورزش،المپیک،پارالمپیک
کدپستی :1995614336
نمابر : 26203374 
تلفن :26203396-021
  16- 021-27615314 
ایمیل : museum@olympic.ir

پیوندها

پیوندها
پیوندها
 پیوندها   پیوندها

پیوندها